Пропускане към основното съдържание
Основни компоненти на компютърната система
В първата си статия ще ви запозная със задължителните компонентите на една компютърна система. Те са: процесор (CPU), видео карта (GPU), дънна платка, RAM памет, охладител на процесора, кутия, захранване, хард диск.
- процесор (CPU) на английски идва от central processing unit. В системата той извършва аритметическите или логическите пресмятания.Характеристигитена процесора за ядра, нишки и честота. Различния брой ядра и нишки показват бързината на процесора. Колкото повече, толкова по-бърз. Честотата на процесора е зададена фабрично, но може да бъде увеличена ръчно, с цел по-бърза работа. Това се нарича overclocking. Максималната честота на повечето процесори е 5 GHz. Трябва да се внимава при overclocking, тъй като карайки процесора да работи на по-голяма от зададената му честота, той отделя повече топлина. Затова преди да започнем трябва да се замислим дали охлаждането, което имаме е достатъчно. Главните производители на процесори са Intel и AMD.
- охладител на процесора - всеки процесор идва с фабричен охладител на компанията, от която е купен (Intel или AMD). За нормално натоварване като използване за работа и нр толкова тежки програми за работа този охладител е напълно достатъчен. Но когато процесорът е натоварен повече, например от игра на тежки компютърни игри, трябва да бъде сложен друг охладител. Охладителите биват въздушни и водни. Когато се занимаваш с overclocking трябва да вземеш водно охлаждане. Ето и примери:
|
Стоков охладител |
|
Водно охлаждане |
- видео карта (GPU) на английски идва от graphics processor unit. В системата той обработва графичните изображения, като прави обработката има по-ефективна и увеличава произведителността. Характеристиките са: Обем на паметта, Тип на паметта, Честота на паметта, Широчина на шината и скорост на ядрото. При избиране на видео карта не е нужно да да се проверяват всички тези характеристики, а е нужно да се погледне модела на картата. Производителите на видео карти са Nvidia и AMD.
- RAM памет - от английски random-access memory. В нея се съдържа само временна информация, която след изключването на системата се изтрива. Тя позволява неограничен достъп до записаните елементи. Например, докато играеш на игра, всички текстури от първото ниво са записани на RAM-та. Между първото и второто ниво те се изтриват, за да освободят място за второто. Характеристиките на RAM-та са капацитет, вид, честота и тайминг. Нужният капацитет зависи от нуждите ви. Например, ако се занимаваш с видео обработка 32GB може и да не са достатъчни, докато ако играеш компютърни игри 16GB са напълно достатъчни. Видъд зависи от какъв процесор имаш. Бива DDR3 и DDR4. Честотата също трябва да е избрана спрямо процесора.
- хард дискове - те са няколко вида HDD (hard disk drive), SSD (solid state drive). SSD-то се разделя на два вида - SATA SSD и NVMe (nonvolatile memory express). Преди да сме разграничили различните видове, ще обясним каква е нуждата от хард диск. На хард дискът се запазват всички файлове и приложения, които имаме на системата си. Характеристиките са капацитет (в GB или TB) и скорост (в MB/sec). Разликата между SSD-то и HDD-то е в скоростта. SSD технологията е по-нова и значително по-бърза. Вече разликата между SATA SSD и NVMe е също в бързината. NVMe-то е по-бързо. За да добииете представа, скоростта на NVMe SSD е 100 пъти по-голяма оттази на HDD.
|
HDD |
|
SSD |
- дънна платка - върху нея се поставят и монтират гореизброените елементи. Тя се определя от видът на процесора, честотата на RAM-та, броя плочки RAM памет и слотът на видео картата. Дънната платка свързва и синхронизира всички елементи. Друга характеритика на дънната платка е нейният размер.
- захранване - то доставя нужния за системата ток. Главната му характеристика е волтажът. Колкото повече ток е нужен на системата, толкова е по-голям волтажът. Например, ако видеокартата е по-силна значи е нужен повече ток, което значи че трябва по-добро захранване. Захранванията биват модулярни и немодулярни. При модулярните можеш да слагаш само нужните ти кабели, а при немодулярните всички кабели са сложени и ти не можеш да ги махаш.
- кутия - в нея поставяме компонентите на нашата конфигурация. Главно се избира по размера на дъното и големината на видео картата, охладителя изахранването. Не на последно място е и визията. Трябва да се обърне внимание и на въздупотока. Ако частите са по-нагряващи се,трябва да си купим кутия с добър въздопоток, защото иначе ризкуваме частите ни да прегреят
Коментари
Публикуване на коментар